Yoğun iş temposunda sağlığınızı unutmayın

Günümüzün en az üçte birini geçirdiğimiz iş yerlerinde ne kadar dikkat ediyorsunuz? Sabahın köründe bir poğaça veya sadece çay ile açtığınız dükkanı(?) kapattığınız saatte kendinizi mutlu hissedecek misiniz? Ne oldu? İş yetişmeyecek diye strese mi girdiniz!

Her gün, her hafta, her ay yaşanan daha fazla çalışma stresi sizi sağlığınızdan etmesin. işte size naçizane bir kaç tavsiye, sakın kulak arkası etmeyin ve bu yazıyı okumak için bir kaç dakika ayırın:

Güzel bir uyku sonrası kahvaltı şart!

Biliyorum, bugün yine uykunuzu tam alamadan kalktınız ve kahvaltı için fazla vakit ayıramadınız. Ya da her zaman bu böyle olmuyor! Peki neden uyuyamadığınızı yada uykunuzu tam alamadığınızı hiç düşündünüz mü? Uykusuz kalmak sizi fark etmeseniz de yıpratır. Hatta gün içindeki veriminizi oldukça düşürüyor. Dün gece geç yatmış olabilirsiniz ama bu gece mutlaka akşam 21’den sonra bir an önce yatağa girmelisiniz. Bu size erken gelebilir ancak buna vücudunuzun ihtiyacı var. Yeterli ve kaliteli bir uyku sizi işinizde daha başarılı kılacağını unutmayın.

Ne demiştik? Kahvaltı!

Her zaman söylendiği gibi, evet, günün en önemli öğünü… Sadece bir çay veya kahve ile geçiştirilmeyecek kadar önemli. Dengeli beslenme sizi hem forma sokacak, hem de fizyolojik etkilerinden dolayı performansınızı arttıracaktır. Poğaça veya tost sağlınız açısından sandığınızdan daha zararlı.

Sabahları hızlı kahvaltı yapmak adına tüketilen poğaça, kek, börek tarzında yağ içeriği gıdalar yerine evde hazırlanmış peynirli bir sandiviç gibi protein karbonhidrat karışımı besinler daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Çalışma Ortamı / Ergonomi

[toggles class=”yourcustomclass”]
[toggle title=”Ofiste:” class=”in”]

Her sabah masa ve sandalyeniz sizi özlemle karşılayıp kucak açsa da gün içinde ikisine de fazla yüz vermeyin. :)) Sürekli oturmak (her ne kadar ergonominiz sağlanmış olsa da) dolaşım sisteminiz ve kas iskelet sisteminiz üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. Saatlerce ekran karşısında oturanlar için listeye göz sağlığını da ekleyebiliriz.

Kalkın, hareket edin. Her bir saat için 10 dakika ofis içinde bir tur atın veya şöyle bir hava almaya çıkın. Çünkü ofis/büro gibi kapalı ortamlar sizin için gerekli oksijeni sağlayamıyor olabilir. Havanın güzel olduğu günlerde mola verilince en iyisi kendinizi dışarı atın ve güneşi görün…

Yine ofis/büro tipi kapalı ortamlarda görülmeyen tozlar için burun nefes almaya dikkat edin. Genzinizi temizlemek için sürekli bir şeyler içebilirsiniz. Böylece ağız solunum yoluna konan toz ve mite’lar boğazınızdan akar gider. [/toggle]
[toggle title=”Öğretmenler:”]

Sürekli ayakta ve bağırarak ders anlatmak sizi yoruyor. Sene içinde kaç defa faranjit veya ses kısıklığı için doktora gittiniz? Ya bacaklar? Varis ve kas ağrısı sizi çileden çıkarıyor mu?

Öncelikle sizin ve öğrencileriniz için günlük olarak sınıfın zemininin uygun şekilde temizlenmesi (süpürülüp paspas çekilmesi) ve en azından ders aralarında havalandırılıyor olması önemli… Tüm öğrenciler dışarı çıkarılarak dershanenin 5-10 dakika havalandırılmasına özen gösterin.

Elinizde mutlaka bir pet şişe olmalı. Ağzınızı ve dilinizi nemli tutarsanız kuruluğu önler ve ses telleriniz için nispeten bir elastikiyet kazandırırsınız. Sürekli yudum yudum su içmeniz ağız ve genzinize biriken toz ve mite’ların hava yoluna kaçıp ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonu) olmanıza engel olacaktır.

Eğer bacaklarınızda ağrı veya damar genişlemesi bulunuyorsa sıkı tayt veya en güzeli varis çorabı giymeniz uygun olur. Ders anlatmadığınız zamanlarda oturarak dinlenmeniz ve uygunsa bacaklarınızı uzatarak oturmanız iyi olacaktır.[/toggle]
[toggle title=”Bedenen Çalışanlar:”]

En fazla kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına yakalanan gruptur. Nedeni ergonomi eğitimi almadan işe yüklenmek ve işi bir an önce bitirmek için olması gerekenden daha ağır kaldırmak veya daha fazla yük kaldırıp indirmek. Aslında belirli bir iş planı ve yapılacak işe özgü kişisel koruyucu donanımlar kullanılarak bu tür rahatsızlıklar en aza indirilebilir.

Ama gelin görün ki, hem işveren/amir tarafından işe ve işçiye özen gösterilmemesi hem de işçinin işini yaparken yeterli duyarlılığı  göstermemesinden kaynaklı sorunlar artarak devam ediyor. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği bir yaptırım olarak devreye giriyor ve olması gerekenler adım adım yapılmaya çalışıyor.[/toggle]
[toggle title=”Polis ve Asker:”]Mükemmeliyetçi bir anlayışla işleyen sistem içinde emir altında çalışmanın elbette bir çok zorlukları vardır. Bedenen olduğu kadar manen de yıpranan güvenlik güçleri mensupları özellikle stresle başa çıkma ve post travmatik stres bozuklukları yönünden dikkatle izlenmelidirler.[/toggle]
[/toggles]

Çalışırken Ne İçsek?

Gün boyu çay ve kahve tüketimi sizi daha fazla strese sokar. Kahve ve çay içindeki damar büzücü maddeler bu içecekler olması gerektiğinden fazla tüketilirse çarpıntı ve baş ağrısı yapar. Aslında kendinizi bu kadar huzursuz hissetmenizin nedeni de yine aynı maddeler (kafein, taurin) olabilir!

Öğle yemeğine çıkalım mı?

Öğle yemeğini dışarıda yiyenler için kalorisi, doymuş yağ, tuz içeriği yüksek fast food tarzı gıdalar yerine tercihlerini ızgara, haşlama veya fırınlanmış tarzda et yemekleri veya et içeren bir salatadan yana (ızgara tavuklu veya ton balıklı gibi) yapmaları daha uygun olacaktır. Dışarıda salata; sebze veya kuru bakliyat tüketemeyenler mutlaka akşam yemeğinde evde bu besinleri tercih ederek posa alımını arttırmalıdırlar. Yemekle birlikte tam buğday, tam tahıl, çavdar gibi ekmekleri tercih etmek alınan posa miktarını arttıracaktır.Kemik ve eklem sağlığı için kalsiyum içeren süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar öğünde veya ara öğünde mutlaka tüketilmelidir.

Ve Akşam…

İş bitip de kendinizi eve atınca hemen koyvermeyin! Akşam yemeği sonrası şöyle 20 dakikalık bir yürüyüş size çok iyi gelecektir.

Gece saat 20:00’den sonra hiç bir şey yemeyin!

Ciddiyim… Akşam yemeğini mutlaka bu saatten önce yemiş olun ve yürüyüşünüzü yapın. Bu saatten sonra yiyeceğiniz veya atıştıracağınız her şey kilo hanenize yazar…

Çay ve kahve tüketmenizi de önermiyorum!

Daha iyi bir uyku için Yat Saatinizi ayarlayın! Bu da sabah saat 6:00’da kalkması gereken ve günde en az 7 saat uyuması gereken bir erişkin için en geç 23:00’dır. Dolayısıyla saat 20:00’dan sonra içilecek çay ve kahveler uykunuzun daha geç gelmesine neden olacak, erken (saatinde) yatmış olsanız bile uykuya dalmakta zorluk çekmenize neden olacaktır.

Siyah çay ve kahve yerine diğer bitki çaylarından içmeniz daha uygun olacaktır. 20:00’den sonra mideniz kazındığında bir elma veya muz gibi bir meyve veya yoğurt tüketebilirsiniz.

Aslında…

Hayat tamamen bir sistemden kurulu… İnsan bu sisteme kendini bir şekilde adapte etmektedir. Bu adaptasyon bazen farkında olmadan bize zarar verecek kadar ileri hasarlar oluşturur. Bunun için farkındalığımızı güçlendirmeliyiz. Bu sadece sizin kendiniz için değil, sizi seven aileniz için de önemli! İş ortamındaki stres ve sıkıntıları onlara yansıtmadan onlara vakit ayırmanız, eşiniz ve çocuğunuzla ilgilenmeniz sizi daha mutlu kılacaktır.

Sizin mutlu olmanız demek; kendinizi iyi hissetmeniz, ağrınızın sızınızın olmaması, endişe duymuyor olmanız, yastığa başınızı koyduğunuzda huzur içinde uykuya dalıyor olabilmeniz demektir.

Eğer mutlu değilseniz görüşelim, beni takip edin, belki size faydalı olacak bir kaç önerim olacaktır…

Saygılarımla,

Dr. Fatih Hakan ÇAM
(son güncelleme: 24.08.2015)

fatih hakan çam sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et