kongre saldırısı

ABD Kongre Baskını

Kongre baskını gerçekleşti. 2021 yılının ilk son dakika manşet haberi!

6 Ocak 2021 tarihinde ABD Kongresi Donald Trump destekçileri tarafından basıldı. Yaşanan olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 4 kişi de göstericilerdendi. Olaylarda 14 polis hafif şekilde yaralandı ve en az 52 kişi gözaltına alındı. (1)

Senato, olaylar nedeniyle oturuma ara verdi. Kongre baskını sonrası kongre binası kapatıldı. “Senato Başkanı” sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ise güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldığı öğrenildi.

6 Ocak’ta Kongrede “Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması” vardı. ABD Başkanı Trump, bu esnada Twitter hesabından Kongre binası önünde gösteri düzenleyen destekçilerine “itidal” çağırısında bulundu.

kongre baskını

Daha önce de ABD Kongresinde Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu sonrasında, Başkan Donald Trump taraftarı bazı grupların, polis barikatını aşıp Kongre binasına girdiği olaylar, ABD basını tarafından “bozguncuların işgali” olarak görüldü. (1)

Türkiye’nin Olaylarla İlgili Açıklaması:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD’deki olayları endişeyle izlediklerini, tarafları öncelikle sükunete davet ettiklerini belirtti.

Şentop sosyal medyadan yaptığı açıklamada; “ABD’deki olayları endişe ile izliyor, tarafları öncelikle sükunete davet ediyoruz. Daima hukuk ve demokrasi içinde sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Türkiye olarak her zaman hukuktan ve demokrasiden yana olduk. Herkese de bunu tavsiye ederiz.” ifadelerini kullandı. (2)

Kongre Baskını ile ilgili Diğer Olaylar:

Ivanka Trump, babasının Twitter’da yaptığı paylaşımı alıntılayarak “Amerikan Vatanseverleri” ifadesini kullandı. Bu ifade kısa sürede büyük tepki topladı. Daha sonra ABD Kongre baskını işgali ve şiddeti gittikçe artınca “protestolar sırasında” BabaTrump, protestoculara “Evinize dönün” çağrısı yaptı. Trump’ın “Lütfen başkent polisini ve emniyet teşkilatımızı destekleyin. Onlar gerçekten ülkemizin yanındalar. Huzurlu kalın!” paylaşıma kızı Ivanka Trump’tan destek geldi. (3)

ABD’de yaşanan kanlı kongre baskını sonrası Facebook ve Instagram, ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarını başkanlığı Joe Biden’a devredeceği 20 Ocak’a kadar dondurdu. (4)

Washington DC’de yaşanan Kongre Binası baskının ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın kabinesinden ilk isim istifa etti. Ulaştırma Bakanı Elaine Chao 11 Ocak’ta görevi bırakacağını duyurdu. (5)

ABD’de iç savaş tehlikesi var mı? (6)

Dünyanın en kutuplaşmış ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’inde aşırı sağ grupların parlamento binasını basması dünyanın gündemine oturdu. Bir sistem ülkesi olarak adlandırılan ABD’de bunların yaşanabiliyor olması, Başkan Trump’ın toplumu geren hatta şiddete özendiren açıklamaları yapmaktan geri durmaması ülkenin içinde bulunduğu psikoloji hakkında ciddi soru işaretleri oluşturuyor.

ÜLKE NASIL BİR PSİKOLOJİ İÇİNDE?

Altınbaş Üniversitesi’nden Profesör Ahmet Kasım Han‘a göre önce ABD halkının içinde bulunduğu psikolojiyi anlamak gerek. Han, ABD’nin dünyadaki ekonomik ve teknolojik gelişmeleri yakalamakta eskisi kadar başarılı olmadığını söylüyor. Bunun bir sonucu olarak Trump’ın başkan olarak seçildiğini ve üstüne 20 yıldır terörle mücadele sebebiyle ortaya çıkan toplumsal baskının ülkeyi ciddi bir kutuplaşmaya sürüklediğini anlatan Han, Başkan Trump’ın bir darbe planlamadığını ama kendi ruhundaki boşluğu doldurmak istediğini belirtiyor.

Han, “Amerikan başkanı olmak psikolojik olarak çok kolay yönetilebilir bir şey değil. Dünyanın en güçlü koltuğu neticede. Donald Trump, kendi ruhundaki boşluğu tatmin etmeyi darbe planlamaktan daha fazla önemseyen bir adamdır. Dolayısıyla Trump, bunların tamamını darbe için değil ama Donald için yaptı” ifadelerini kullandı.

‘İÇ SAVAŞ DÖNEMİNDE BİLE KONGRE BASILMADI’

Bilgi Üniversitesi’nden profesör Emre Erdoğan ise Kongre binasının iç savaş döneminde bile basılmadığını söylerken ABD’de sistemin halkın bir kesimi tarafından sorgulanabilir hale geldiğini söyledi. Erdoğan ABD’de kutuplaşmanın devam edeceğini düşündüğünü belirtirken, “ABD’de aşırı sağ hep güçlüydü. Trump’ın aşırı sağa karşı da açıkça sempati göstermesi onların ellerini güçlendirdi ve sosyal medya ile de daha da radikalleştiler. İlerleyen günlerde ABD’de kutuplaşmanın devam edeceğini düşünüyorum” diyor.

‘DEMOKRASİ YARA ALDI AMA AYAKTA’

Eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ise ABD’de iç savaş riskinin olmadığnı ifade ederek, “Amerikan demokrasisi tedavisi güç yara aldı ama ayaktadır. Çünkü, hem kongre hem yargı hem de silahlı kuvvetler anayasal konumlarını muhafaza etmektedir” diye konuştu.

‘MERKEZ KAPİTALİST ÜLKELERDE ÇATIŞMA OLMAZ’

Profesör İlhan Uzgel ABD’de yeni bir iç savaş veya bölgesel çatışma çıkabileceği görüşünde değil. Uzgel, Kongre, yargı ve silahlı kuvvetlerin anayasal pozisyonlarını muhafaza ettiklerini anlatırken Başkan Trump’ın şiddetin arkasında durduğunu söylüyor.

Uzgel iç savaş çıkmasını ‘aşırı’ bir ihtimal olarak değerlendirirken ABD’de çıkacak bir iç savaşın küresel ve kapitalist sistemin yeniden düzenlenmesi anlamına geleceğini aktarıyor. Uzgel “Parlamento binası olayından sonra Amerika’da şu olmaz diyemiyorum. Ancak bir iç savaş halinde ABD’nin küresel rolü biter. Şu an o noktada değil gibiyiz” ifadelerini kullanıyor.

Clarkson Üniversitesi, Siyaset Bilimi bölümden Doçent Doktor Alexander Cohen’e göre, beş sebepten ötürü ABD’de iç savaş ihtimali yok:
 1. Politik sistem sarsılsa bile sabit yerinde duruyor.
 2. Trump’ın aşırı sağ mesajları kitlesinin küçük bir bölümünden destek buluyor.
 3. Trump’ın asıl oy aldığı yerler isyan yanlısı değil.
 4. Ordu, başkanlık kurumuna sadık, başkana değil.
 5. Şimdiki ayaklanmanın şiddet dozu görece düşüktü. (6)
Kaynaklar:
 1. (1) ABD’deki olayların bilançosu: 4 kişi hayatını kaybetti, 14 polis yaralandı, 52 kişi gözaltına alındı
 2. (2) ABD’deki olaylara Türkiye’den ilk tepki
 3. (3) Ivanka Trump’ın baskın yapan eylemcilere ‘vatansever’ dediği paylaşımı olay oldu
 4. (4) Facebook ve Instagram’dan Trump kararı
 5. (5) Trump kabinesinden ilk istifa kararı geldi
 6. (6) ABD’de iç savaş tehlikesi var mı?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir