hacamat tarihi

Hacamat Tarihi

Günümüzde yeniden popüler olan hacamat tedavisinin tarihçesi M.Ö. 1550’lere kadar uzanmaktadır. Eski Mısır, Çin ve Orta Doğu kültürlerinde kullanılmış olan bu tedaviden dünyanın en eski tıp kitaplarından birisi olan Ebers Papirüs’te bahsedilmektedir. Kitapta, Eski Mısırlıların bu tedaviyi nasıl uyguladıkları ve ne durumlarda kullandıkları gibi detaylar bulunmaktadır.

  • Kupa Tedavisi = Cupping Therapy Ne Demek?
  • Hacamat Ne demek?

Hacamat hakkında diğer başka bir idda ise elde edilen en eski kaynağın M.Ö. 3300 yıl öncesine dayanmasıdır. İlk başta Makedonya’da sonra Yunanistan’da hacamat yapılmaya başlanmıştır. M.Ö. 400 yıllarında yaşayan modern tıbbın kurucusu kabul edilen Hipokrat hacamatı hem iç hastalıkların hem genel hastalıkların tedavisinde kullanmıştır.

hacamat tarihi

Çeşitli yazıtlarda Antik Yunan ve eski Mısırda Kupa tedavisi hastalıkların tedavi edilmesinde kullanıldığını göstermektedir. Herodot`un skarifikasyon ile birlikte kupaları kullandığını Prospero Alpini (1553-1617) beyan eder.

Hipokrat’ın bu tedavi yöntemini sıklıkla kullanması, zamanla Avrupa ve Asya kıtalarına da yayılmasına sebebiyet vermiştir. Yaşanılan gelişmelerden sonra Kupa terapisi, Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da ”Humoral Patoloji Teorisi” ile daha da geniş şekilde ele alınmıştır.

Osmanlı döneminde de Kupa terapisi geniş yankı uyandırmıştır. Birçok padişah, hekimlerinin tavsiyesiyle Yaş Kupa (Hacamat) yaptırmıştır. Kupa terapisi (Hacamat) eskilerde boynuzlar ile yapılırdır. Camın bulunmasıyla beraber, insanlar camı, kavanoz hale getirerek, içerisinde ateş yakarak emme gücü (vakum) oluşturuldu.

Rasulullah (s.a.v) Efendimiz’in Miraç hadisesinden sonra hacamat bir tedavi yöntemi olarak daha da önem kazanmıştır. İbnu Abbas der ki: ” Rasulullah aleyhissalatu vesselam miraç gecesinde, meleklerden oluşmuş bir cemaate her uğrayışında melekler : ” Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret! ” derlerdi.( Tirmizi) (Hadislerde Hacamat)

Tamamlayıcı ve geleneksel tedavi son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Araştırmalara göre İngiltere’de halkın 1/3’ünde, Amerika’da ise yarıya yakınında tamamlayıcı ve alternatif tedaviler uygulanmaktadır. Kupa tedavisi en eski tedavi yöntemlerinden biridir ve dünyanın farklı bölgelerinde konvansiyonel tedaviye cevap vermeyen yada kronik hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır.

Ülkemizde ise kupa tedavileri; 27.10.2014 tarihli ve 29158 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile yasal hale gelmiştir. Tıp Doktorları yetkisinde yapılan bir uygulamadır.

Kupa tedavisi yaş ve kuru kupa tedavisi olarak yapılmaktadır.Her iki uygulamada da kupalar negatif basınç oluşturarak cilde yerleştirilmekte, yaş kupa tedavisinde cilde çizikler atılarak kan dışarı alınmaktadır.

Son yıllarda kupa tedavisine olan akademik ilgi hızla artmıştır ve kupa tedavisinin bir dizi durumda etkili olabileceğine dair giderek artan kanıt mevcuttur. Araştırmacıların özellikle ilgi duydukları kupa tedavisinin etkileri; migren, romatizma, fibromiyalji, artrit ve sırt ağrısı gibi ağrılı durumlardır (Cao ve arkadaşları 2012). İlaveten, Tip 2 diyabet ve infertilite gibi erkek ve kadın endokrin hastalıklarında kupa tedavisinin faydalarına ilişkin artan klinik veriler mevcuttur (Rajput 2015)

Dr. Fatih Hakan ÇAM tarafından derlenmiştir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir