cevap: açlık kan şekerim yüksek

8 saat açlıktan sonra kan şekerim 130 çıktı ancak hb1ac sonucu 4.48 bu ne anlama geliyor?

Cevap:

Açlık kan şekeriniz oldukça yüksek çıkmasına rağmen HbA1c değeri gayet normal çıkmış. Bu yeni başlamış olan bir şeker hastalığı riskini gösterse de testlerin yeniden gözden geçirilmesi düşündürüyor. 8 saat değil de 12 saat aç kalarak yeniden açlık şekerine baktırın. Eğer sonuç yine 110’un üstünde çıkarsa tokluk şeker testi yaptırmak gerekir. Tam netice o zaman ortaya çıkar.

Değerler hakkında kısa bilgi vereyim:

Açlık kan şekeri (AKŞ): Kandaki şeker miktarının 12-14 saat açlık sonrası  ölçülen seviyesidir. Normal kişiler aç kalınca insülin dışındaki hormonlar kan şekerini artırırken insülini aşağıya çeker. Şeker hastalarında insülin hormonu iyi çalışmadığından kan şekeri yüksek çıkar. Açlık kan şekeri için en iyi zaman  sabah aç karnına yapılan ölçümdür.

Açlık kan şekerinin normal  değeri sağlıklı kişilerde 70-100mg/dl arasıdır. 126mg/dl ve üzeri çıkarsa seker hastalığınız var demektir.

Açlık kan şekeri 100 ile 126mg/dl arasında çıkarsa seker yükleme testi (OGTT) yapılır.

Açlık kan şekeri  70 mg/dl den daha az  çıkarsa seker düşüklüğü vardır. Bunun nedenlerinin ayrıca araştırılması gerekir.

HbA1c testi sonucu son birkaç ay içindeki ortalama kan glukozunun bir ortalamasını verir. Diyabetinizi kontrol altına almak için uyguladığınız önlemlerin başarılı olup olmadığı veya düzeltilmesi gerektiği konusunda doktorunuz ve sizin bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Bu değerin 6’nın altında olmasını bekleriz. Yüksekse şeker hastalığını düşünürüz. Eğer şeker hastasında 6’dan yüksekse tedavisinin yeterli olmadığını anlarız.

OGTT (OGTT – Oral Glukoz Tolerans Testi), açlık kan şekeri 126’nın üstünde tespit edilen kişilere şeker hastalığı tanısı koyabilmek için yapılan bir testtir. 75 gr. glikoz bir bardak suya katılıp içirilir. 2nci saat sonunda (120 dk. sonra) ölçülen değer 200’ün üstündeyse kesin olarak “şeker hastası” diyebiliriz.

OGTT normal ama açlık kan şekeri 110 – 126 aralığındaysa hastada şeker yoktur ama dikkat etmesi gerekir. Takip ederiz.

OGTT 2’nci saatte 140 – 200 arası tespit edilirse yine şeker hastalığı riski vardır ve takibe alınır. Yada HbA1c bakılır.

Diabetes Mellitus Tanısı

  • Açlık Kan Glukoz konsantrasyonu 126 mg/dl’ye eşit ya da üzerinde ise,
  • Rasgele ölçülen Kan Glukoz konsantrasyonu 200 mg/dl’ye eşit ya da üzerinde ise,
  • OGTT’ nin 120. dk’da alınan Kan Glukoz ≥ 200 mg/dl ise

Yazı Kaynakları ve Daha Fazla Bilgi İçin:

fatih hakan çam sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et