suriye gercek haritasi

Suriye ‘de Arap Baharı furyasıyla 2011 yılında başlamış olan isyan/iç savaş halen devam etmektedir. Kardeş kardeşe kırdırılarak Ortadoğu’da bağımsız farklı bir devlet kurdurulmaya çalışılıyor. Savaş gidişatı izlendiğinde aslında bir algı operasyonundan öteye geçmiyor. Bu operasyon Ortadoğunun göbeğinde yer alan Suriye’nin komşu ülkelerine farklı farklı uygulanıyor. Her ülkenin önceden yaratılmış hassasiyetleri bilindiği için bunlarla oynanırken arka planda yavaş yavaş asıl istenen hedef harita çiziliyor. İşte zamanla ortaya çıkan haritanın son hali, bağımsız ve gerçek haliyle şu şekilde:

suriye gercek haritasi

Bu harita tarafısz şekilde sürekli bu sitede güncelleniyor:
https://syria.liveuamap.com/tr

Haritanın Anlattıkları

Haritada bariz görüldüğü üzere Suriye aslında Fırat nehiri ile 2’ye bölünmüş halde. Fıratın doğusu; PKK, YPG egemenliği ve Fıratın batısı; Suriye Ordusunun hakim olduğu alanlar. (Kuzey Suriye Federasyonu)

SuriyeOrdusunun hakim alanda yeşil ve tonları ile gösterilen bölge ise ülkemizinde aralarında bulunduğu Suriye Muhalefetinin bulunduğu yerler.

Aslında savaşın en başında bu harita daha karışıktı. Şimdilerde hem güç sayısı azaldı hem de alanlar daha hakim güçler altına girdiği için şekil yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Anlaşılan o ki, aynı Kuzey Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de Fırat’ın doğusunda Kuzey Suriye Federasyonu adı altında bir devlet kuruldu (Kasım 2013, Batı Kürdistan (Rojavayê Kurdistanê)) ya da kurulacak.  İşin garibi şu an Suriye’nin Ordusu da Pro Essad güçleri de Rus, İran, Irak, Lübnan güçleri de Federayona saldırmak yerine güçlerini birleştirmiş, Suriye Muhalefetinin hakim olduğu alana hücum etmektedirler. Halbuki düne kadar aynı güç grubu (ittifak) tüm cephelerde savaşıyorlardı.

Tel Rıfat!!!

Haritada dikkatimi çeken bir diğer nokta Fıratın Batısında kalmış olan YPG, PKK hakimiyet alanıdır. Hatırlarsınız 2018 yılının Ocak ayında Özgür SuriyeOrdusu ile beraber yaptığımız Zeydalı Operasyonunda (Afrin Harekatı/Operasyonu) Afrini tereyağından kıl çeker gibi kurtardık, Kürt Kardeşlerimizi özgürlüğüne kavuşturduk. Tel Rıfat’a o kadar yaklaştık ki “Yaşasın Türkiye, Türkiye” sesleri kulaklarımıza kadar geliyordu. 

Ama biz bir sene sonra harekat emri verdik! Şu anda hala akıbeti belli değil!

Suriye Muhaliflerine Saldırı, Türklere Kuşatma Altında

suriyeateshatti

Son dakika… Suriye’de flaş gelişme… ‘Türk gözlem noktası kuşatma altında’

Suriye ordusu, İdlib vilayetine bağlı Han Şeyhun kasabasına komşu olan Hama ili kırsalındaki muhalifleri kuşatma altına aldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yakınlardaki Morik kasabasında bulunan Türkiye’ye ait gözlem noktasının da kuşatma altında olduğunu öne sürdü. (Kaynak: Sözcü)

Batı’daki hakim alanın etrafı 2013 yılından bu yana Türk Gözlem Kuleleri/Noktaları ile korunuyordu. Şimdi Esat Güçleri geldi buralara dayandı. Amaç kendi topraklarını geri almak. Artık eskisi bir ayaklanma yok. Rusya’nın desteği ile duruma hakim olan Esat, Suriye birlik beraberliği için her şeyi göze almış durumda.

Diğer taraftan bizim orda neden ve kime hala bekçilik yaptığımız sorusu sorulmuyor. Ya da ben cevabını bilemiyorum. Ama bizim askerlerimizin tehlike altında olduğunu biliyorum. Umarım Rusya’nın barışçıl adımlarıyla olay masada çözülür ve bir Türk’e zarar gelmeden Esat hedefine ulaşır.

Ne Olacak?

Bir şekilde anlaşma sağlanacak. Türk Gücü çekilecek. Diğer Suriye Muhalefeti “ha pardon” diyip kuyruğunu kıstırıp dönecek. Geriye de Yarım kalmış bir Suriye kalacak. Fırat’ın doğusu sarı, batısı kırmızı kalacak. Ortadoğu’da söz sahibi bir kapı daha açılacak. Sonra sıra başka bir projeye geçecek… Ama umdukları gibi olmayacak!!!

Category
Tags

No responses yet

error: Lütfen emeğe saygı gösterin!!!